23 listopada 2020 Autor MiaBox 0

KOSMETYKI NATURALNE – KRÓTKA HISTORIA

Nie miejmy złudzeń, że pierwszym w historii kosmetykiem była szminka od Channel. Branża kosmetyczna prawdopodobnie miała początek w Starożytnym Egipcie i sięga do ok. roku 3000 p.n.e. Egipcjanie przodowali we wprowadzaniu do użytkowania kosmetyków naturalnych bazując na dobrodziejstwach ziemi i roślin.

JAK TO W EGIPCIE BYWAŁO…

Zabiegi kosmetyczne w Egipcie były przejawem życia na wysokim poziomie. Kąpanie, masowanie, nacieranie i malowanie, były niezbędne w tamtejszym mokrym i gorącym klimacie. Egipscy niewolnicy musieli dbać o czystość i higienę swoich panów. W celu ochrony skóry używano kosmetycznych naturalnie pozyskiwanych olejów i wosków a do balsamów dodawano miód pszczeli i aromaty roślinne. Znane były już wtedy dobroczynne właściwości ziemi okrzemkowej, żółtek jaj i mleka. Egipcjanie lubili zarówno bogate stroje jak i akcesoria, dzięki którym pielęgnowanie urody było łatwiejsze. Do dzisiaj zachowały się z tamtych czasów grzebienie z kości słoniowej, naczynia do przechowywania kosmetyków, balsamów i lustra z polerowanego brązu. 

SKÓRA – WAŻNA SPRAWA

Jasna skóra u Egipcjan była synonimem dostojeństwa i zamożności. Aby uzyskać taki efekt, kobiety pudrowały twarze ochrą. Dla podkreślenia delikatności skóry, na twarzy malowały niebieskie żyłki. Szczególną uwagę Egipcjanie zwracali na makijaż oczu. Miał on znaczenie nie tylko religijne – oddawanie szczególnej czci bogu Słońca Re, którego symbolem jest OKO. Chronił oczy przed stanami zapalnymi, do których przyczyniał się panujący powszechnie kurz, słońce i owady. Oczy malowano obrysowując je zieloną lub czarną kredką – kształtem miały przypominać migdał. Brwi najczęściej golono a następnie rysowano czarnym, popularnym w tamtych czasach naturalnym kosmetykiem – węglem. Do malowania ust używano tłustych, czerwonych past zawierających cynober. Do farbowania włosów używano kosmetycznych naturalnych barwników uzyskiwanych z roślin. Były to kolory czarne i brązowe. Pachnidła i olejki nie miały tajemnic dla Egipcjanek. Pozyskiwały je one z soków roślin i kwiatów, mieszając i uzyskując wonne kosmetyczne mikstury. Jak bliscy są nam starożytni mieszkańcy Egiptu możemy się przekonać wiedząc, że BARDZO dbali oni o swoje ciała.

KOBIECE ZMARTWIENIA I NIE TYLKO

Kobiety nieustannie martwiły się o kondycję swojej skóry – zmarszczki spędzały im sen z oczu. Mężczyźni mieli obsesję na punkcie swoich włosów – nie mogli pogodzić się z ich stopniową utratą. Znalezione zapisy na papirusowych zwojach, odkryły przed współczesnymi sposoby pielęgnacji włosów oraz receptury przyrządzania specjalnych naturalnych kosmetyków: maści i kremów. Robiono je głównie z wosków, oliwy z oliwek i cyprysu. Specjalne, naturalne kosmetyki zawierające sproszkowany alabaster, wykorzystywano do ścierania naskórka i peelingu – wygładzania cery. Jak więc widzimy, wzory mamy konkretne i podstawy solidne. Nie dziwi więc fakt, że czerpiemy z nich całymi garściami. Nie miejmy więc wyrzutów, że poświęcamy czas na pielęgnowanie swojej urody. Nie my pierwsi i nie ostatni… A poza tym, każdy przecież zasługuje na odrobinę przyjemności.  Zapraszamy więc do naszej DROGERII!!! A może zainteresują Cię polecane przez nas NATURALNE kosmetyki: cukrowy PEELING DO CIAŁA GREEN PHARMACY RÓŻA PIŻMOWA I ZIELONA HERBATA🙂